a tak się dobrze zapowiadała...
ja - i moje książki
ja - i moja rodzina
ja - i moje zwierzęta
inni o mnie
rozmaitości
trofea
Dorota Terakowska - strona główna


Muzeum Rzeczy Nieistniejących


Muzeum Muzeum powstało w październiku 1998 roku na łamach krakowskiego tygodnika kulturalnego "Przekrój". "Przekrojowa" felietonistka, dziennikarka i znana pisarka, Dorota Terakowska zaczęła przedstawiać przedmioty, które do tej pory egzystowały tylko w zbiorowej wyobraźni, dobrze wszystkim znanym dziedzictwie kulturowym.

Czytelnicy ochoczo podchwycili pomysł i do dnia dzisiejszego nadesłali kilka setek eksponatów. Eksponaty, prezentowane w Muzeum, są dziedzictwem historii, kultury i literatury. Każdy z nich opowiada jakąś historię, każdy z nich jest inny. Wspólną cechą łączącą je jest fakt, że w zasadzie nie istnieją. Nie istnieją, a jednak każdy potrafi sobie wyobrazić uśmiech kota z Cheshire czy piątą klepkę, której czasem brakuje. Sympatycy Muzeum, rozsiani po całym świecie, przysyłają eksponaty, ilustracje, czasem dzieląc się swoimi historiami, tak jak pani Maria Burek z Brennej, która wydała już trzy tomiki wierszy.

Oprócz cotygodniowych odcinków na łamach "Przekroju", ilustrowanych przez przekrojowych grafików, w styczniu 1999 roku powstało w Internecie Wirtualne Muzeum. Stanowi ono katalog aktualnie opublikowanych w "Przekroju" eksponatów, wzbogacone o propozycje internautów nadesłane za pomocą poczty elektronicznej. Wirtualną kustoszką jest Małgorzata "'Zuzanka" Krzyżaniak, która znalazła dla Muzeum nieograniczoną wirtualną przestrzeń, łącząc nowoczesność z przeszłością. Autorem ilustracji jest Marcin Krzyżaniak.

Muzeum można zwiedzać pod adresem:
http://www.venco.com.pl/~zuzanka/muzeum/


Zuzanka
(tekst pochodzi z magazynu "Sekrety Kobiet")
Poprzednia strona