dedykacja
recenzje
opinie
wywiady
komentarze
listy czytelników
Dorota Terakowska - strona główna ONO
Nowa książka Doroty Terakowskiej -
Powieść do scenariusza córki


Dzisiaj do księgarń trafia nowa powieść Doroty Terakowskiej "Ono", napisana na podstawie scenariusza filmowego, którego autorką jest jej córka, Małgorzata Szumowska.

Dorota Terakowska ostatnio zaskakuje czytelników. Zwykliśmy uważać ją za autorkę książek dla młodzieży, tymczasem w 2001 roku wydała znakomicie przyjętą powieść obyczajową "Poczwarka" - sprzedaną w nakładzie 40 tys. egz. Teraz sięgnęła do scenariusza filmowego, napisanego przez córkę. Wygrał on konkurs fundacji Roberta Redforda w kategorii "Trzy najlepsze europejskie scenariusze" i w tym roku film na nim oparty wejdzie na ekrany. Terakowska zmieniła wątki fabularne, ale temat obydwu dzieł jest ten sam. "Ono" to opowieść o 19-letniej Ewie, mieszkance małego miasteczka, dziewczynie bez wielkich ambicji, żyjącej marzeniami o "księciu z bajki". Los zderza ją z brutalną rzeczywistością, zachodzi w ciążę i musi zadecydować, co dalej począć ze swoim życiem. Historia, jakich tysiące, Terakowska potrafi jednak zainteresować czytelnika nawet, zdawałoby się, banalną opowieścią.

Jako autorka powieści młodzieżowych Dorota Terakowska trzykrotnie otrzymywała Nagrodę Literacką Roku, przyznawaną przez polską sekcję Światowej Rady Książki dla Młodzieży, za powieści: "Samotność bogów", "Tam, gdzie spadają anioły" oraz "Córka Czarownic", która również znajduje się na światowej liście Jana Christiana Andersena. W ubiegłym roku pisarka była nominowana do Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za twórczość działalność artystyczną dla dzieci i młodzieży, jako "podejmująca w swej twórczości trudne problemy współczesnego człowieka i współczesnego życia".

l.g. - RZECZPOSPOLITA 7 lutego 2003, Kultura