a tak się dobrze zapowiadała...
ja - i moje książki
ja - i moja rodzina
ja - i moje zwierzęta
inni o mnie
rozmaitości
trofea
Dorota Terakowska - strona główna


Dobry adres to człowiek

Okłądki książek

Jestem z bloków i wcale się nie wstydzę, choć pewna piosenkarka miała dziennikarzowi za złe, że ujawnił jej blokowe mieszkanie. A ja po prostu wiem, że tak zwany dobry adres to człowiek, nie ulica.
Dorota Terakowska pisze:

o tym, że lepiej jest być innym niż wszyscy
o dobrych i złych bajkach
o skutkach niepamiętania o tradycji pustego talerza dla niespodziewanego gościa wigilijnego
o testach na człowieczeństwo
o domowych gospodyniach i telewizyjnych reklamach
o niedorzecznych radach rodziców, które mogą okazać się dla dzieci zbawienne: "Moje dwie córki nauczyłam między innymi mocnego uścisku dłoni. Podawajcie rękę do powitania ze stanowczą energią, a nie jak zdechłego karpia - powtarzałam cierpliwie przy kolejnych, nieudanych próbach, a one wrzeszczały: "A czy to ważne?! Co ty z tą ręką...!" Dziś, już przy powitaniu, wielu mężczyzn mówi im z zaciekawieniem: "Pani to musi mieć charakter. Co za siłą w tej drobnej dłoni..." No i o to chodzi. O kretyński, z pozoru mało praktyczny dar. Pamiętajcie".

Dorota Terakowska pokazuje świat - ten bliski, znany z naszych mieszkań, podwórka, klatki schodowej, a także ten daleki, który poznajemy ze szklanego ekranu. Krytykuje, wzrusza, bawi. Z kart felietonów wyłania się obraz pisarki, jaką znamy - matki, artystki, jak zwykle niepokornej, trochę złośliwej, bezlitosnej dla ludzkiej głupoty i hipokryzji, ale przede wszystkim - obdarzonej niezwykłym zmysłem obserwacji naszego "tu i teraz" oraz poczuciem humoru. Dotyka spraw, które są bliskie nam wszystkim. Przekonuje, że nie warto życia rozmieniać na drobne - bo jest na to zbyt krótkie.

Przepis na dobry felieton:

1 łyżeczka przenikliwości
szczypta humoru
porcja bezpośredniego języka
pół szklanki życzliwości
nie dodawać pokory!
przyprawić na ostro!

Efekt: Niezwykłe felietony Doroty Terakowskiej, pełne ciepła i życiowej mądrości. Podawać natychmiast!

http://www.wl.net.pl/ksiazka.php?id=1049


Poprzednia strona