a tak się dobrze zapowiadała...
ja - i moje książki
ja - i moja rodzina
ja - i moje zwierzęta
inni o mnie
rozmaitości
trofea
Dorota Terakowska - strona główna


Po prostu Dorota Terakowska

przez Kaję Łęcką opisana (fragment)


Okłądki książek Książki Doroty Terakowskiej - czy zmieniły coś w moim życiu i jakie wywarły na mnie wrażenie?
Z pewnością z dużą ciekawością obserwuję kierunek, w jakim podąża jej twórczość. Od "Władcy Lewawu" do "Ono" wiedzie bardzo długa i kręta droga, przebyta przez panią Dorotę w sposób naprawdę wspaniały. Jeśli mogę to tak określić, widać w tych książkach dojrzewanie ich autorki, dojrzewanie jej myśli i całej jej osoby. Jednocześnie wiem, że w każdej książce Doroty Terakowskiej odnajdę jakąś jej cząstkę i poznam (mam taką nadzieję), że to właśnie jej dzieło czytam w danej chwili. Być może powtórzę się już po raz dziesiąty, ale zrobię to z dużą radością. Książki Doroty Terakowskiej dały mi dużo do myślenia, otworzyły przede mną nowe horyzonty, odsłoniły to czego wcześniej nie zauważałam, być może zmieniły coś w moim życiu, kto wie. Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać te wszystkie książki i mam nadzieję, że zdołam jeszcze przeczytać "Samotność Bogów" - odkryć kolejną zakrytą jeszcze przede mną ścieżkę. Te słowa pisarki, które tu umieszczę wyjaśniają moje słowa, które umieszczę pod spodem.

"Gdy czytam dzisiaj w kolorowych pismach, że osobom, które mają pół głowy z łupieżem a pół bez, odmieniły życie powieści Coelho - to zastanawiam się, czy to możliwe? Mnie do odmiany życia potrzebni byli Mann, Dostojewski, Proust, Kafka, Conrad, Faulkner, Marquez, Bułhakow razem wzięci - a tu jeden Coelho przeobraża Steczkowską czy Gołotę! Wyznam, że nie chciałabym być pisarzem, który w pojedynkę odmienia komuś życie, gdyż zbyt wielka to odpowiedzialność, a i charakter zmiany niczym nie gwarantowany..."

Jednak mogę pocieszyć panią Dorotę, że nie jest jedyną autorką, która odmienia moje życie, nie musi się więc bać tej wielkiej odpowiedzialności. Może tylko jej cząstki...

Dziękuję.


Kaja Łęcka

(całość pracy - plik zip)


Poprzednia strona