a tak się dobrze zapowiadała...
ja - i moje książki
ja - i moja rodzina
ja - i moje zwierzęta
inni o mnie
rozmaitości
trofea
Dorota Terakowska - strona główna


Paszporty "Polityki"

Okłądki książek Dziś publikujemy listę nominacji i już sama obecność na niej jest wyróżnieniem. Przypomnijmny, iż wyboru kandydatów do nagrody dokonują krytycy reprezentujący różne media. Poniższa lista jest więc także szczególną formą podsumowanią mijającego roku, a pomieszczone obok nazwisk kandydatów krótkie uzasadnienia tworza wielogłosowy raport o osiągnięciach polskich twórców.
Czy były to osiągnięcia znaczące? W naszej opinii rok 1998 nie był dla polskiej kultury szczególnie udany. Ale - być może to naturalne zjawisko, iż po ro'ku bogatym w ciekawe wydarzenia (a za taki należy uznać 1997 r.) następuje sezon nieco gorszy. Na tym tle tym bardziej widoczne są osiągnięcia nominowanych i tym większe należy im się uznanie, iż potrafili wybić się ponad przeciętność. Jednak nagroda Paszportów "Polityki" to nie tylko nasza symboliczna przepustka do świata Wielkiej, międzynarodowej sztuki. To także dowód uznania za dotychczasowe udane przekraczanie przez jej laureatów granic symbolicznych, granic wrażliwości wyobraźni, granic tradycyjnie wyznaczanych danym dziedzinom sztuki, granic konwencji, tradycji i rutyny.

W ubiegłym roku Paszporty dostali: Andrzej Sapkowski (literatura), Dariusz Paradowski (muzyka), Katarzyna Kozyra (plastyka), Anna Augustynowicz (teatr), Jerzy Stuhr (film), Kayah (pop-rock-estrada).Mówi Przemysław Czapliński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu:

W dziedzinie prozy Paszport "Polityki" mógłby przypaść Dorocie Terakowskiej. Terakowska czyni przecież swoim pisarstwem coś niesłychanie trudnego: czytelnika młodszego wprowadza w dorosłość, polegającą na akceptacji ciężaru związanego z własną określonością, natomiast w czytelniku starszym budzi uśpione poczucie wspólnoty ze światem. Dodatkowym uzasadnieniem przyznania Paszportu Dorocie Terakowskiej może być mijający rok: cztery książki (trzy wznowienia: "Władca Lewawu", "Lustro pana Grymsa", "Córka Czarownic"; jedna nowa powieść "Samotność bogów") sprawiły, że był to Jej rok.


Polityka, 2.01.1999


Poprzednia strona